Analýza ruských ľudových piesní použitých vo vlastnej skladbe Fantázia na ruské témy Op.26
Seminárna práca – Teória hudby
Úvod
“Ruské ľudové piesne sú živou históriou ruských ľudí, bohaté, živelné a pravdivé, odhaľujúce ich celý život,” napísal významný ruský spisovateľ Nikolaj Vasilievič Gogoľ (1809-1852).
Naša intenzívna fascinácia ruským folklórom trvá už niekoľko rokov. Je pre nás záhadou, prečo majú ruské ľudové piesne schopnosť prehovoriť nám hlboko do duše, vyvolať obrovskú škálu rôznych emócií.
Cieľom tejto práce je pokúsiť sa o vedeckú analýzu konkrétnych ruských ľudových piesní, ktoré sme použili v našej skladbe Fantázia na ruské témy Op.26 (je dostupná v prílohách), z hľadiska formy, tonálnych kostier, modálnych tónových radov, prípadne historického kontextu. Z analýzy budú vylúčené maloruské (ukrajinské) a cigánske ľudové piesne, ktoré boli tiež použité vo Fantázii.
Dôvodom vzniku tejto seminárnej práce je túžba vrátiť sa ku kľúčovej skladbe v našej doterajšej tvorbe, a zároveň možnosť prepojenia témy s vyučovacím procesom predmetu Teória hudby 1.
V prílohách sa nachádza výber ľudových piesní od ruského hudobného skladateľa, vydavateľa a zberateľa Matveja Ivanoviča Bernarda (1794-1871), z ktorých sme pri kompozícii vychádzali. Z tejto zbierky vychádza aj naša systematizácia – poradové čísla v zátvorkách odkazujú na poradie piesní v spomenutej zbierke. Čísla pred zátvorkou znamenajú pozíciu v našej skladbe, ktorá je taktiež priložená k seminárnej práci.
Vznik kompozície
Prvotný impulz k vzniku skladby Fantázia na ruské témy Op.26 sa objavil niekedy v druhej polovici roka 2017, pravdepodobne počas podrobnejšieho štúdia histórie Prvej svetovej vojny a Ruského impéria. Uvedomili sme si vtedy, že 17. júla 2018 nastane 100. výročie zavraždenia cára Mikuláša II., jeho rodiny a služobníctva. Rozhodli sme sa, že napísaním tejto kompozície preukážeme rešpekt Romanovovcom.
Počas decembra 2017 sme hľadali vhodnú zbierku ľudových piesní, z ktorej by sme mohli vychádzať pri tvorbe. Zvolili sme si okolo 50 rôznych (využitých bolo nakoniec 41), najmä melancholických a urgentných melódií. Následne prebehla tvorba mnohých zoznamov, v ktorých sme sa ich snažili zoskupiť podľa rovnakej tóniny, tempa, motívov či nálady, a vytvoriť tým určitú dramaturgiu a logickú následnosť skladby.
Samotná kompozícia prebehla v januári 2018 (s neskoršími úpravami detailov). Nakoľko sme v tom čase boli študentkou gymnázia, pracovali sme systematicky počas voľnejších dní v podvečerných hodinách. Bola to pre nás veľmi dôležitá skúsenosť, nakoľko to bola naša prvá skladba pre veľký symfonický orchester.
Považujeme za dôležité spomenúť, že takty 1-36 (vrátane) sú našou vlastnou kompozíciou – chceli sme vytvoriť čarovnú atmosféru pokojne plynúceho života, s náznakmi blížiaceho sa nevyhnutného osudu cárskej rodiny. V taktoch 37-76 (vrátane) je citovaná pieseň Oči čornyje (Очи чёрные), ktorá je však považovaná za kabaretnú (resp. umelú ľudovú) pieseň, a preto nebude podrobená analýze. Záver skladby (takty 511-566) tvorí imperiálna hymna Bože, ochraňuj cára! (Боже, Царя храни!), skomponovaná ruským hudobným skladateľom Alexejom Fjodorovičom Ľvovom (1798-1870), a preto rovnako nebude analyzovaná.
Analýza ruských ľudových piesní
1. 8 taktov; myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus malej sexty (f1-des2) s prechodným tónom e1. Finalis je tón f, reperkusa je tón c. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (f mol harm.). Strieda sa vyvážane stúpajúca a klesajúca melodika. Povšimnime si podobnosť medzi taktami 2 a 6, ďalej 3 a 7. Štvrtý takt je zložený z prvých troch tónov stupnice As dur, ktorá je paralelnou k f mol. Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme spojenie plagálne dvoch tetrachordov (e f g as, as b c des). Nakoľko je táto pieseň veľmi pravidelná, súdime, že pochádza pravdepodobne z modernejšej doby, prípadne je umelo vytvorená ako ponáška na ľudovú pieseň.
2. 8 taktov; myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus čistej oktávy (g1-g2). Finalis je tón c, reperkusa je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (c mol harm.). Strieda sa stúpajúca a klesajúca melodika, ale práve descendačná má prevahu v dôležitosti. Tretí takt naznačuje stupnicu Es dur, piaty a šiesty g mol prirodzenú. Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme spojenie autentické dvoch tetrachordov (g as h c = chromatický mezotetrachord, d es f g = frýgický tetrachord). Druhá polovica piesne môže byť vnímaná aj cez pentachord (c-g). Harmonicky oscilujeme medzi tonikou a dominantou. Aj keď je táto pieseň stále veľmi pravidelná, oproti vyššie uvedenej sa ukazuje byť “ľudovejšia” – piaty a šiesty takt jednoduché klesanie, a záverečný interval čistej kvinty.
3. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus čistej oktávy (g1-g2). Finalis je často zdôraznený tón c. Pieseň je v 4/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (c mol harm.). Rovnomerne sa strieda stúpajúca a klesajúca melodika. Harmonicky pieseň osciluje medzi tonikou a dominantou, zaujímavé je (možno až) nadužívanie citlivého tónu h. Naopak, tón as sa v piesni nevyskytuje, možno z dôvodu vyhnutiu sa zväčšenej sekundy (as-h). Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme opäť spojenie autentické dvoch tetrachordov (g as h c = chromatický mezotetrachord, d es f g = frýgický tetrachord).
4. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus malej sexty (g1-es2) s prechodným tónom fis1. Finalis je v tomto prípade tón g, jeho reperkusou tón c (hypomixolýdický modus?). Pieseň je v 2/4 takte, prvá polovica využíva harmonickú molovú stupnicu (c mol harm.), druhá harmonickú durovú stupnicu (G dur harm.). Jasne prevláda descendačná melodika. Z hľadiska tonálnych kostier využíva prvá polovica piesne tetrachord? (h c d es), druhá polovica je kvintakordálna (g a h c d) s prechodnými tónami es2 a fis1, ktorý je zároveň citlivým tónom k finalis g. Oproti vyššie spomínaným piesňam nekončí na tonike a centrálnom tóne, ale o čistú kvartu nižšie a zároveň dominante, preto môžeme konštatovať istú archaickosť a ľudovejší charakter.
5. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch, resp. aabb. Ambitus malej nóny (d1-es2). Centrálnym tónom je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (g mol harm.). Melodika je opäť striedavá, avšak jej descendačnosť je zdôraznená zostupom k finalis g v párnych taktoch. Všimnime si, že tretí a štrvtý takt je variáciou na prvý a druhý, rovnako siedmy a ôsmy na piaty a šiesty. Obe polovice piesne využívajú hexachord (1-4 g-es; 5-8 d-b). Zaujímavý je náznak chromatiky v treťom takte (aj keď iba ako variačná technika) a absencia tónu es (prípadne e) v druhej časti (nevieme určiť presný tónový rad). Pieseň osciluje v prvej časti medzi tonikou a subdominantou, v druhej medzi tonikou a dominantou. Opäť sa zdá, že môžeme konštatovať modernejšie zmýšľanie, keďže tercia a kvinta tu má väčšiu dominanciu ako kvarta.
6. 8 taktov (predtaktie a skrátený posledný takt), myšlienkovo celistvé. Ambitus čistej oktávy (es1-es2). Centrálnym tónom je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva tóny z prirodzenej molovej stupnice (g mol prir.), piatom takte sa však vyskytne tón as, z dôvodu smerovania k tónu es (chápané ako dom.7 k Es duru). Prevláda descendačná melodika. Prvú polovicu piesne sa pohybujeme v rámci hexachordu (g-es), prípadne tón es môžeme vnímať ako prechodný – potom by kostra bola kvintakordálna. Piaty a šiesty takt vybočuje z nastoleného trendu, ale záver piesne je opäť kvintakordálny. Časté zdôraznenie tónu g veľmi umocňuje v nás vnútorný pocit ukončenia. Harmonicky sa opäť pieseň prelína medzi tonikou a dominantou (aj keď tón fis úplne absentuje, na rozdiel od predošlej piesne). Od tónu a v štvrtom takte môže vnímať harmonické vybočenie cez VII-III7-VI, a potom opäť V-i. Rytmické členenie využíva typické prvky ruského folklóru (napr tretí takt d-es-d).
7. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti (abab=AA). Ambitus čistej okrávy (g1-g2). Finalis je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva tóny z harmonickej molovej stupnice (c mol prir.). Prevláda descendačná melodika, melódia postupne klesá k najnižšiemu tónu g1. Harmonicky osciluje medzi tonikou a dominantou, pričom na dominante aj končí. Druhá polovica piesne je len mierne pozmenená transpozíciou (1. s 5. taktom, druhá doba 2. a 6. taktu). 3., 4., 7. a 8. takt sa opiera o tetrachord (g as/a h c). Pre svoju jednoduchosť, časté striedanie rovnakých tónov, descendačnosť a záver nekončiaci sa na c môžeme konštatovať archaickú ľudovosť.
8. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
9. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
10. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
11. 10 taktov (predtaktie a skrátený posledný takt), myšlienkovo delené aab. Ambitus čistej oktávy (d1-d2) s prechodným tónom es2. Finalis je tón d, resp. b. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (g mol harm.). Opäť prevláda descendačná melodika, melódia smeruje k d. V A častiach je najdôležitejšia dominanta, tonika je prítomná v menšej miere. Záver nemožno presne určiť, začína g molom, ale nakoľko končí tónom b, môže sa zdať kadencia i-VII-III, alebo teda i-V7-i (končí na tercii). Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme autentické spojenie dvoch kvintachordálnych kostier (d-a; g-d). Záver je ozdobený drobnejšími šestnáctinovými hodnotami. Ukazuje sa v tejto piesni modernejšie (melódia zložená z rozloženého kvintakordu D dur), ale stále ľudové myslenie.
12. 8 taktov, myšlienovo delené na 2 časti. Ambitus čistej oktávy (d1-d2) s prechodným tónom es2. Finalis je g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (g mol harm.). Melodika je striedavá, ale opäť prevláda descendačnosť. Harmonicky osciluje medzi tonikou a dominantou (druhý takt môžeme vnímať ako subdominantu). Tetrachord sa nachádza v 1. a 2. takte (b c d es -durový). V druhej časti piesne je tento štvortónový motív variovaný. Nachádza sa tu aj kvintachord (3. až 5. takt), je to veľmi zaujímavé kombinované myslenie. Nemožno nespomenúť aj značnú podobnosť s predošlou piesňou. Melodický postup naznačuje ľudový spôsob myslenia. Prvá časť je nádherne spevná, druhá možno vychádza z inštrumentálnej hry a dá sa vnímať ako dodatok. Rytmus je veľmi pravidelne a jednoducho členený, určite je ovplyvnený dikciou ruského jazyka.
13. 12 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti (po riadkoch). Ambitus čistej oktávy (d1-d2) s prechodným tónom es2. Finalis je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva melodickú molovú stupnicu (g mol mel.) – v prvej časti zvýšený šiesty a siedmy tón, v druhej znížený. Melodika je už značne zdobenejšia, zároveň je opäť striedavá, mierne prevláda descendačnosť. Celá pieseň osciluje medzi tonikou a dominantou, avšak záver je plagálny (postup S-T). Veľmi fascinujúca je práca s motívom, ako je transponovaný a delikátne menený. Posledné 4 takty pôsobia akosi cudzo oproti zvyšku piesne. Zaujímavý je tiež “stupnicový” oblúk d-d v prvom riadku. Záverečný beh je totožný s motívom piesne č.12, preto sa aj v našej skladbe nachádzajú tieto dve piesne za sebou – vzniká pocit jednotnosti. Rytmus je veľmi logicky členený, často sa vyskytuje v slovanských národoch. Ľudový charakter je v tejto piesni veľmi prítomný.
14. 10 taktov, myšlienkovo nedelené, namiesto toho iný – motivický prístup. Ambitus malej septimy (g1-f2) s prechodným tónom fis1. Finalis je tón g. Pieseň je v 2/4 takte, využíva molovú stupnicu (g mol; keďže sa tu nachádza f aj fis, nevieme určiť, či je stupnica molová harmonická alebo prirodzená, respektíve môžme konštatovať akúsi ich syntézu). Melódia stúpa aj klesá v oblúkoch, ale opäť prevláda descendačnosť. O harmónii nie je celkom na mieste hovoriť, lepšie vyznie táto pieseň spievaná obyčajne v unisone. Vidíme nádhrené čisté kvarty v melodickom slede. Vnímame dva tetrachordy: šiesty až polovica deviateho taktu – frýgický tetrachord (a b c d) a tretí s polovicou štvrtého a polovica deviateho a desiaty takt – tetrachord (fis g a b). Alebo môžme vnímať celú pieseň z kvintachordálneho myslenia, v tom prípade je kostra g-d s prechodným tónom fis (piaty a polovica šiesteho taktu: kostra b-f, prechodný tón a). Rytmus je opäť jednoducho členený, môžeme konštatovať ľudovosť.
15. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
16. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
17. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
18. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
19. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus malej septimy (g1-f2), plagálne spojenie dvoch tetrachordov (molový tetrachord g a b c, durový tetrachord c d e f). Ich charakter je však menený, a tak vznikajú aj tetrachordy od a (abcd – frýgický, ahcd – molový; chromatický mezotetrachord však v druhom takte nevzniká, nenachádza sa tu nikde ani zväčšená sekunda). Finalis je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva opäť melodickú molovú stupnicu (d mol mel.) – šiesty aj siedmy tón je buď zvýšený alebo znížený. Prevláda tu descendačný charakter melódie. Z intervalov je tu najdôležitejšia kvarta (č. – a d, zv. – b e, č. – g c), ďalej tercia (m. – d f, v. – cis a, m. – b g, m. – d h), ale aj kvinta ako záver prvej časti (č. – e a). Opäť nemá veľký zmysel harmonizácia, možno iba konštatovanie, že pieseň končí na dominante (tá je ale pravdepodobne molová – posledná tercia od a je malá -c). Rytmus je znovu veľmi jednoduchý a pravidelný, takže ľudový charakter piesne je citeľný.
20. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
21. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
22. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
23. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
24. 12 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po šiestich taktoch. Ambitus malej sexty (a1-f2). Pentachordálna kostra (a-e) s prechodným tónom f. V A časti je finalis tón a, v B tón d. Pieseň je v 2/4 takte, využíva najprv molovú stupnicu a mol, potom d mol harmonickú. Melodika je striedavo klesavá a stúpavá. Vedenie melódie je veľmi citlivé. Harmonicky sa jasne tonika zmení na dominantu (a mol na A dur), a pôvodná subdominanta sa stane tonikou (d mol). Rytmus je opäť jednoducho a pravidelne členený. Konštatujeme, že pieseň vyznieva značne archaicky a má dosť odlišnú štruktúru od ostatných ľudových piesní doteraz analyzovaných. Bolo by zaujímavé zistiť, z ktorej oblasti táto pieseň pochádza, prípadne odkiaľ čerpal pán zberateľ Matvej Bernard.
25. 8 taktov (predtaktie a skrátený posledný takt), myšlienkovo jednotné, ale delené na 2 časti po štyroch taktoch (predvetie a závetie). Ambitus čistej kvinty (a1-e2) s prechodným tónom gis. Finalis je tón a, reperkusa je tón e. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (a mol harm.). Melodika je jasne descendačná. Harmonicky pieseň osciluje medzi tonikou a dominantou. Prízvuk znázorňuje pravdepodobne zvolanie.Pravidelný rytmus a časté opakovanie rovnakých tónov pôsobí veľmi folklórne, archaicky ľudovo. Nakoľko má pieseň rýchly charakter, dalo by sa skonštatovať, že je to akási forma ruskej častušky. Bohužiaľ sa nám nepodarilo nájsť bližšie informácie o tejto piesni.
26. 8 taktov, opäť delené na prevetie a závetie, tentokrát ale opakovanie oboch častí po štyroch taktoch. Ambitus čistej kvinty (a1-e2; zároveň pentachord) s prechodným tónom f. Finalis je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva molovú stupnicu (a mol), bližšie neurčenú, keďže sa v melódii nenachádza siedmy tón. Melodika je opäť citelne descendačná. Harmonicky znovu osciluje medzi tonikou a dominantou, aj keď si myslíme, že pieseň vyznie lepšie iba horizontálne ako jednohlas. Pieseň je nádherne jednoduchá a priezračná, preto konštatujeme, že pravdepodobne pochádza z veľmi starých čias.
27. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
28. 12 taktov, myšlienkovo jednotné, ale delené na 2 časti po šiestich taktoch (predvetie a závetie). Ambitus čistej kviny (a1-e2; zároveň pentachord) s prechodným tónom f. Finalis je tón a, reperkusa je tón e. Pieseň je v 2/4 takte, opäť využíva bližšie neurčenú molovú stupnicu (a mol). Descendačná melodika sa neustále vracia k finalis. Harmonicky pieseň znovu osciluje medzi tonikou a dominantou, s malým náznakom subdominanty v deviatom takte. Pozornému oku (aj uchu) neunikne nápadná podobnosť s ľudovou piesňou č.26. Bolo by zaujímavé zistiť, či náhodou nepochádzajú z rovnakej oblasti. Rytmus je veľmi jednoduchý, využíva najmä štvrťové doby. Konštatujeme opäť citeľnú archaickosť, folklórne prvky.
29. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
30. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
31. 12 taktov, štruktúra aabb (AB), resp. môžeme melódiu vnímať ako predvetie a závetie. Ambitus malej sexty (e1-c2). Finalis je tón a, reperkusou by sme mohli nazvať e. Pieseň je v 3/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (a mol harm.). Melodika je síce prevažne descendačná, ale v podstate krúži okolo finalis. Harmonicky pieseň osciluje medzi tonikou a dominantou. Vidíme náznak dvoch tonálnych kostier: v A časti tetrachord (gis a h c) s prechodným tónom e, v B časti podľa pozície druhého tónu chromatický mezotetrachord, resp. durový tetrachord (e f/fis gis a) s prechodným tónom c. Rytmicky je pieseň opäť jednoduchá, striedajú sa polové so štvrťovými dobami. Ťažko povedať, či je jednoduché myslenie v tejto piesni účelové (t.j. či je to umelá ľudová pieseň), alebo pochádza naozaj z čias dávno minulých.
32. 8 taktov (predtaktie a skrátený posledný takt), myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus čistej oktávy (e1-e2) s prechodným tónom f. Finalis je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva prirodzenú molovú stupnicu (a mol prir.). Melodicky využíva nádherné oblúky, záver je jasne descendačný. Vidíme prevažne kvintachordálne myslenie, iba záver je postavený na molovom tetrachorde (a h c d). Zvyšok piesne využíva autentické spojenie dvoch pentachordov (e g h | a c e), v ktorom dochádza ku kríženiu, aby ostal zachovaný ambitus čistej oktávy. Rytmicky je pieseň o niečo viac členitá a zdobnejšia ako posledné analyzované piesne, preto konštatujeme, že táto pieseň je pravdepodobne mladšia ľudová.
33. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
34. 9 taktov, myšlienkovo delené na 3 časti po troch taktoch (abc). Ambitus malej decimy (e1-g2). Finalis je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva prirodzenú aj harmonickú molovú stupnicu (a mol), v siedmom takte je vybočenie do harmonickej molovej (e mol harm.). Jasne prevláda descendačná melodika, najprv klesanie k tónu e, potom k finalis. Harmonicky už neoscilujeme iba medzi tonikou a dominantou, ale opäť sa zdá byť najlepším riešením interpretácie tejto piesne jednohlasom. Rytmicky je zaujímavé zastavenie sa na polovej note, vždy na konci frázy. Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme: A časť – molový tetrachord (a h c d), taktiež melodický interval kvarty smerom nadol ako koniec frázy (a-e); B časť – pentachord (a h c d e), opäť melodický interval kvarty smerom nadol (d-a); C časť – tetrachordy (dis e fis g; gis a h c).
35. 15 taktov, myšlienkovo delené po piatich taktoch na abcb, prípadne c môžeme vnímať ako variáciu na a. Ambitus malej kvartdecimy (a malé-g2). Finalis je tón e, reperkusou je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva primárne prirodzenú molovú stupnicu (a mol harm.), s občas zvýšeným siedmym tónom. Opäť jasne prevláda descendačná melodika, klesá vždy k finalis. Harmonicky osciluje pieseň medzi tonikou, subdominantou a dominantou (molovou, gis vnímame iba ako prechodný tón. Rytmicky vidíme stále zložitejšie členenie, a podobnosť s 34. piesňou v zastavení sa na polovej note vždy nakonci frázy. Z hľadiska tonálnych kostier prevláda kvarttonálne myslenie, najdôležitejšie tetrachordy sú: molový (a h c d) a frýgický (h c d e, resp. transponované na e f g a). Obe tieto piesne vnímame kvôli nepárnosti taktov vo frázach a unikátnym návratom k finalis ako značne ľudového charakteru.
36. 12 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po šiestich taktoch (predvetie a závetie). Ambitus čistej oktávy (e1-e2) s prechodným tónom f2. Finalis je tón a. Pieseň je v 2/4 takte, využíva bližšie neurčenú molovú stupnicu (a mol), pretože siedmy tón g/gis sa tu nenachádza. Z hľadiska melodiky vidíme nádherné oblúky a frázy, melódia pravidelne stúpa a klesá. Harmonicky podložiť túto pieseň znovu nemá väčší zmysel, stratila by sa jej nádherná krása akú má v jednohlase. Rytmus je veľmi pravidelný. Prevláda kvintachordálne myslenie, najdôležitejšou kostrou je pentachord (a h c d e) s prechodným tónom f. Pretože motív tu je len jeden, a každá ďalšia fráza je iba jeho variantom, konštatujeme citeľnú ľudovosť tejto piesne.
37. Ukrajinská ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
38. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
39. Cigánska ľudová pieseň. Nebude podrobená analýze.
40. 8 taktov, myšlienkovo delené na 2 časti po štyroch taktoch. Ambitus čistej oktávy (fis1-fis2). Finalis je tón fis. Pieseň je v 2/4 takte, využíva pravdepodobne harmonickú molovú stupnicu (h mol harm.), šiesty tón (g/gis) nie je určený. Melodika je založená opäť na oblúkových frázach, ale jasne prevláda jej descendačnosť. Harmonicky pieseň osciluje medzi tonikou a dominantou. Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme autentické spojenie dvoch tetrachordov: chromatický mezotetrachord alebo durový (fis g/gis ais h) a frýgický tetrachord (cis d e fis). Rytmicky je tiež pieseň zaujímavá, má tanečný charakter, ktorý pripomína poľskú mazurku (ktorá je ale samozrejme v 3/4 takte, máme na mysli bodkovaný rytmus v melódii). Nádherná je práca s motívom, ktorý je menený, a takisto časté zdôraznenie finalis. Pieseň končí na dominante, čo je menej častý fenomén oproti ostatným analyzovaným piesňam. Môže to naznačovať staršie ľudové myslenie, aj keď rytmus je celkom zložito členený.
41. 8 taktov (predtaktie a skrátený posledný takt), myšlienkovo jednotné (resp. posledné 3 takty môžme vnímať len ako dodatok). Ambitus čistej oktávy (fis2-fis2) s prechodným tónom eis1. Finalis je opäť tón fis. Pieseň je v 2/4 takte, využíva harmonickú molovú stupnicu (h mol harm.). Melodika je jasne descendačná, nádherne klesá k finalis, ktoré je v závere viackrát zdôraznené. Pieseň je možné zharmonizovať, ale opäť sa ukazuje ako lepšie riešenie ponechať ju v jednohlase. Z hľadiska tonálnych kostier konštatujeme využitie frýgického tetrachordu (cis d e fis), potom pieseň využíva osciláciu okolo tónov h, fis. Rytmus je veľmi jednoduchý, striedajú sa dlhé a krátke doby. Pieseň končí opäť na dominante, dokonca ju predchádza citlivý tón. Myslíme si, že môžme konštatovať veľmi silný ľudový charakter piesne.
Záver
Sme si vedomí faktu, že neexistuje jediná správna analýza ľudových piesní. Vždy sa ponúka niekoľko rôznych riešení. My sme sa úprimne snažili nájsť to najlepšie a najlogickejšie. Nevieme presne určiť, či piesne zapísané v zbierke sú úplne autentické. Museli sme mať na zreteli, že snaha o prepis ľudovej tvorivosti zostane vždy len pokusom (lepším či horším). Ak by vytvoril zbierku piesní iný zberateľ ako Matvej Bernard, určite by sa minimálne v malých detailoch líšila. Pokiaľ veríme, že zberatelia ľudových piesní (ako Bartók v strednej Európe) pracovali v teréne, je potrebné si uvedomiť fakt, že spevák z vedľajšej dediny (či vedľajšieho domu) by spieval tú istú pieseň inak. Mohol by si prispôsobiť minimálne tóninu k rozsahu svojmu hlasu.
Zbierku Matveja Bernarda sme si vybrali aj preto, že je jednou z najskoršie vydaných a dostupných zbierok k dispozícii, takže môžme predpokladať väčšiu autenticitu vybraných ľudových piesní ako napríklad v zbierkach autorov neskorého 19. a 20. storočia.
Pri analýze ľudových piesní sme sa snažili vychádzať z publikácií od vynikajúceho Jozefa Kresánka (uvedené v Zozname použitej literatúry).
Veríme, že náš skromný pokus o systematizáciu uvedených ruských ľudových piesní môže byť považovaný za úspešný, aspoň v rámci rozsahu a cieľov tejto seminárnej práce.
Pozn. Zdroje nezverejnené.